Pomysł odwiedzenia wschodnich rubieży naszego kraju kiełkował od momentu otwarcia trasy Green Velo. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, ma ponad 2000 km długości i jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce.
Wstępnie planowałem przejazd od okolic Zamościa w kierunku południowym, jednak po ostatecznym wyborze uczestników zdecydowaliśmy u rezerwacji noclegu w okolicach Zwierzyńca i objechniu loklanych tras rowerowych. Powód takij decyzji był dość prozaiczny - przejazd z namiotami, śpiworami oraz całym sprzętem biwakowym dośc mocno obciąża rower i nie jest już tak przyjemny.
Z Łodzi do Zwierzyńca przejazd zajął nam prawie 6 godzin. Dojazd na Roztocze zajmuje sporo czasu i zniechęca turystów - dzięki temu mamy gwarancję, że nie spotkamy tam tłumów. Nocowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym 'Pod Borem" Sochy 1D.
Pierszego dnia postanowiliśmy pojechać w kierunku Józefowa ponieważ ta miejscowość traktowana jest w przewodnikach jako swojego rodzaje mekka rowerzystów na Roztoczu. Wybór tarasy przez Floriankę wydawał się dość naturalny - jest to najkrótsza droga do Józefowa.
Pierwszy odcinek - lasem do przejazdu kolejowego (na mapie do punktu w którym spotyka się z trasą powrotną) jest dość trudny ponieważ droga jest bardzo piaszczysta. Cóż, takie uroki lasu - z pewnością inaczej jechałoby się na Smart Samach 2.25 - ale wiedząc że będzie sporo jeżdżenia po drogach utwardzonych wymieniłem opony ma Double Fighter-y 2.1. Od tego momentu jedziemy starym gościńcem ze Zwierzyńca do Górecka Starego - jest to utwardzona droga której powierzchnia jest jakby wysypana drobnym gresem - nadaje się nawet dla rowerów trekkingowych.
W miejscowości Florianka znajdujemy zabytkową leśniczówkę z pierwszej połowy XIX w. Teren leśniczówki jest otwarty, można z bliska obejrzeć drewnianą zabudowę.
W pobliżu znajduje się również Hodowla Konika Polskiego „Ostoja”.
Z Florianki jedziemy do Józefowa - miasta założonego w XVIII w. Znajdziemy tutaj przynajmiej dwa miejsca które warto zobaczyć. Pierwsze z nich to cmentarz żydowski, krótego najstarszy nagrobek datowany jest na 1737 r.
Druga atrakcja to kamieniołom Babia Dolina - jeden z najbardziej rozległych kamieniołomów piaskowców i wapieni na Roztoczu Środkowym. Na wzgórzu wzniesiono 19-metrową masztę widokową z której można obejrzeć panoramę Józefowa oraz podziwiać widok na kamieniołom. Jest on podobno już wyłączony z eksploatacji jednak na miejsce można spotkać ekipy kruszące kamień (począwszy od poważniejszych mających na wyposażeniu fadromę, jak i mniejszych - dysponujących wyłącznie kilofem oraz Golfem II).
Z Józefowa kierujemy się w kierunku południowo-zachodnim. Na początku utwardzoną drogą ze szlaki, która następnie przechodzi w nowy asfalt.


Treningi na Endomondo: Dzień 1